KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Dla rodziców

Raz tylko w roku jest Dzień Matki,
choć mamusiom co dzień należą się kwiatki,
czerwonej róży pączek na dobrego dnia początek,
puszyste georginie na marzeń spełnienie,
fiołeczki małe na zdrowie doskonałe,
a leśne konwalie małe na szczęście trwałe!
Wszystkiego najlepszego!
 
 
 
Szanowni Państwo!

 

Od 27.05.20 r. przedszkole wznawia swoją działalność w reżimie sanitarnym. Do przedszkola przyjęte zostają dzieci zgodnie z wcześniejszą deklaracją.

                                                                                                     Z poważaniem Dyrektor Beata Skwarnecka

 

 
Drodzy Państwo przedstawiamy wyniki ankiety dotyczącej funduszy z Rady Rodziców. W ankiecie oddano 95 głosów, wyniki przedstawione poniżej pokazują, że Państwa zdaniem  pozostałe fundusze  z Rady Rodziców należy przeznaczyć na zakup szafek do szatni. O zakupie szafek gotowych bądź na zamówienie zadecyduje Rada Rodziców. Dziękujemy za oddane głosy.

 

 

 

 
Szanowni Państwo!

 

Dyrektor przedszkola informuje, że nadal czeka na wyniki badań pracowników placówki od których uzależnione jest otwarcie przedszkola. W związku z tą dynamiczną sytuacją, uprzejmie proszę (rodziców dzieci przyjętych do PM w reżimie sanitarnym) na bieżąco obserwować stronę www i sprawdzać pocztę mailową.

                                                                                                                                                                                              Z poważaniem

                                                                                   Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 128 w Łodzi Beata Skwarnecka

 

Szanowni Państwo!

 

W trosce o bezpieczny pobyt dzieci w przedszkolu oraz z uwagi na trwające badania i konieczność ich potwierdzenia placówka na podstawie zarządzenie Prezydent Miasta Łódź Nr 4072/VIII/20 nie wznowi działalności od 18 do 22 maja 2020 r. 
                                     Dyrektor PM 128 Beata Skwarnecka
 
Szanowni Państwo!
Informujemy, że rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do przedszkola w reżimie sanitarny otrzymają szczegółowe  informacje na maila.

 

Prosimy się zapoznać:

 
Na podstawie zarządzenia nr 4001/VIII/20 z dnia 11 maja 2020 r. Prezydenta Miasta Łodzi informuję o zawieszeniu zajęć do dnia 15.05.20r.

 

Szanowni Państwo!

Na Państwa adresy e-mail została przesłana ankieta dotycząca funduszy z Rady Rodziców prosimy o jednorazowe wypełnienie ankiety.

 

Szanowni Państwo!

 

Prosimy zapoznać się z wypowiedzią Wiceprezydent miasta Łodzi w sprawie otwarcia placówek przedszkolnych:

 

Szanowni Państwo !

Prosimy o wydrukowanie poniższej ankiety, wypełnienie, podpisanie, a następnie przesłanie skanu lub zdjęcia najpóźniej do dnia 11 maj 2020 na poniższy adres mailowy: covid@pm128.elodz.edu.pl

Ankietę udostępniamy na stronie www.pm128.pl, jest ona dostępna dla wszystkich Państwa, natomiast ankietę wypełniają TYLKO rodzice/ opiekunowie prawni potrzebujący opieki przedszkolnej dla dziecka w reżimie sanitarnym.

O przyjęciu dziecka do przedszkola w reżimie sanitarnym, rodzice/ opiekunowie prawni zostaną poinformowani.

 

 

Decyzją Pani Prezydent miasta Łodzi (zarządzenie nr 3938/VIII/20 z dnia 4 maja 2020 r.) dalsze zawieszenie zajęć w przedszkolach trwa do 11 maja.
 
Drodzy Państwo prosimy się zapoznać:
 
Oświadczenie prezydent Miasta Łodzi w sprawie uruchomienia żłobków i przedszkoli w mieście.pdf
 

UMŁ kampania informacyjna Łódź Przeciw Przemocy.

Drodzy Rodzice - dziękujemy!!! 
 
Serdeczne dziękujemy Państwu za zaangażowanie, cierpliwość i wyrozumiałość w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Dziękujemy za owocną współpracę, pozytywne relacje i wszystkie miłe słowa skierowane w naszą stronę. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż niejednokrotnie poświęcacie Państwo swój czas, aby systematycznie pracować ze swoimi dziećmi i realizować podstawę programowąMamy nadzieję, że te chwile rozłąki, mimo wszystko, jeszcze bardziej umocnią naszą społeczność przedszkolną i będą krokiem do dalszej współpracy.  
                                                                                                                               Dyrektor i pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 128 w Łodzi
 
Szanowni Państwo!
 
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 128 informuje,że o podjęciu decyzji otwarcia przedszkola zadecyduje organ prowadzący – Prezydent Miasta Łodzi. O zasadach organizacyjnych i sanitarnych zostaną Państwo poinformowani niezwłocznie, po otrzymaniu decyzji.
 
Szanowni Państwo ! 

 

Od  27 kwietnia br. do 24 maja br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje  ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nasze przedszkole  nie będzie prowadziło zajęć dydaktyczno-wychowawczych na terenie placówki.  

Podstawę programową wychowania przedszkolnego będziemy realizować zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020r. 

Nasze przedszkole przedstawia Państwu propozycje zajęć do realizacji w domu na stronie www.pm128.pl. 

Prosimy również pozostawać w kontakcie mailowym z nauczycielem grupy. 

To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r.

 
 
 
Drodzy Rodzice!

 

Jeśli potrzebują Państwo dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej zachęcamy do kontaktu z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Łodzi, współpracującą z naszym przedszkolem od wielu lat. Na stronie internetowej poradni znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące rodzaju pomocy i kontaktu ze specjalistami http://www.ppp1lodz.edu.pl/index.php

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 1

91-335 Łódź, ul. Hipoteczna 3/5, III piętro

tel. (42) 651-36-52, tel./fax (42) 651-49-72
e-mail: kontakt@ppp1.elodz.edu.pl

 

Szanowni Państwo !
 
Z uwagi na Państwa zapytania dotyczące sposobu kształcenia na odległość informujemy, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r.
Sposoby realizowania kształcenia na odległość w przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
 
Szanowni Państwo ! 

 

Od  25 marca br. do 26 kwietnia funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje  ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nasze przedszkole  nie będzie prowadziło zajęć dydaktyczno-wychowawczych na terenie placówki.  

Podstawę programową wychowania przedszkolnego będziemy realizować zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020r. 

Nasze przedszkole przedstawia Państwu propozycje zajęć do realizacji w domu na stronie www.pm128.pl. 

Prosimy również pozostawać w kontakcie mailowym z nauczycielem grupy. 

To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa 

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 09 kwietnia 2020

 

Rodzicu ! Śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora przedszkola na www.pm128.pl 

Całość informacji na stronie MEN i na stronie przedszkola www.pm128.pl 

 
 
Drodzy Rodzice!

Jeżeli mają Państwo możliwość przesłania zdjęć prac wykonanych przez dzieci, zachęcamy do wysłania ich na adres e-mail Pani Katarzyny Szymura: k.grabek@pm128.elodz.edu.pl

Prace będą udostępnione na naszej stronie internetowej: www.pm128.pl w zakładce: Galeria prac dzieci-nauka w domu.

 
Drodzy Rodzice!

Zachęcamy Państwa do regularnego odwiedzania naszej strony oraz odbierania wiadomości e-mail od pracowników naszego przedszkola. Informacja o płatnościach za miesiąc marzec została wysłana na Państwa adresy mailowe.

 

Drodzy Rodzice,

w związku z zagrożeniem epidemicznym związanym z występowaniem zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2, w trosce o zdrowie, Państwa i pracowników przedszkola prosimy o nieodbieranie kart pracy dzieci (karty pracy są tylko dodatkowym elementem pracy z dzieckiem).
Po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno –Epidemiologiczną w Łodzi ul. Przybyszewskiego 10, Dział Higiena Dzieci i Młodzieży informuję, że należy ograniczyć wszystkie wyjścia z domu oraz przestrzegać „Wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się” zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ( Dz.U. 2020 r. poz. 522 )
Jeżeli jednak stwierdzicie Państwo, że karty pracy są Wam niezbędne, jest to odpowiedzialność wyłącznie rodzica / prawnego opiekuna. Proszę o kontakt na nr telefonu: 42 655 77 93 i umówienie się po odbiór kart pracy na konkretną godzinę (w celu zabezpieczenia pracownika przed kontaktem z innymi osobami).

PROSIMY O USZANOWANIE ZALECEŃ OGÓLNOPOLSKICH „ZOSTAŃ W DOMU”, SWOJEGO ZDROWIA I NASZYCH PRACOWNIKÓW.

 

PILNE!
 
Prosimy o przesłanie przez każdego Rodzica wiadomości z aktualnego adresu e-mail z imieniem i nazwiskiem dziecka w celu usprawnienia komunikacji  na służbowe e-maile wyznaczonych nauczycieli.

 

Grupa Żółta:

- Pani Inga Tomczyk-Wroniak: i.wroniak@pm128.elodz.edu.pl

 

Grupa Pomarańczowa:

- Pani Joanna Pacholska-Klus: j.klus@pm128.elodz.edu.pl

 

 

Grupa Fioletowa:

- Pani Karolina Lucjusz: k.lucjusz@pm128.elodz.edu.pl

- Pani  Katarzyna Szymura: k.grabek@pm128.elodz.edu.pl

 

 

Grupa Zielona:

- Pani Jadwiga Matyszewska: j.matyszewska@pm128.elodz.edu.pl

 

 

Grupa Czerwona:

-Pani Agnieszka Karlińska: a.karlinska@pm128.elodz.edu.pl

-Pani Izabela Lipińska: i.lipinska@pm128.elodz.edu.pl

 

Prosimy również o kontakt mailowy rodziców dzieci korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Terapia pedagogiczna:
Pani Inga Tomczyk-Wroniak: i.wroniak@pm128.elodz.edu.pl
Rewalidacja:
Pani Joanna Pacholska-Klus:  j.klus@pm128.elodz.edu.pl 
Logopedia:
Pani Magdalena Sałacińska-Kulesza: m.salacinska@pm128.elodz.edu.pl
 
 
Drodzy Rodzice!
 
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20.03.2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 udostępniamy Państwu na stronie internetowej naszego przedszkola materiały, które mogą być przydatne w organizowaniu czasu Państwa dzieciom - zakładka MATERIAŁY DLA PRZEDSZKOLAKÓW.
 
Drodzy Państwo!

 

Ze względu na zaistniałą sytuację spowodowaną Koronawirusem udostępniamy Państwu maile służbowe nauczycieli. Wszelkie zapytania można kierować do wychowawców grup od poniedziałku do piątku w godzinach 11-13.

 

Grupa Żółta:

- Pani Inga Tomczyk-Wroniak: i.wroniak@pm128.elodz.edu.pl

 

Grupa Pomarańczowa:

- Pani Joanna Pacholska-Klus: j.klus@pm128.elodz.edu.pl

 

 

Grupa Fioletowa:

- Pani Karolina Lucjusz: k.lucjusz@pm128.elodz.edu.pl

- Pani  Katarzyna Szymura: k.grabek@pm128.elodz.edu.pl

 

Grupa Zielona:

- Pani Jadwiga Matyszewska: j.matyszewska@pm128.elodz.edu.pl

 

Grupa Czerwona:

-Pani Agnieszka Karlińska: a.karlinska@pm128.elodz.edu.pl

 

 

 

Drodzy Państwo!

Sytuacja, w jakiej obecnie wszyscy się znaleźliśmy w związku z epidemią na terenie kraju i niebezpieczeństwem z tym związanym, wymusza na Przedszkolu Miejskim nr 128 w Łodzi ograniczenie z Państwem bezpośredniego kontaktu. 

Od 16.03.2020 do odwołania prosimy kontaktować się z pracownikami  WYŁĄCZNIE  za pośrednictwem poczty elektronicznej: kontakt@pm128.elodz.edu.pl oraz telefonu: 42 655 77 93. Prosimy nie składać dokumentów papierowych. 

WSZYSTKIE dokumenty, jak również zapytania prosimy kierować drogą mailową.

Z poważaniem

Dyrektor Beata Skwarnecka

Szanowni Państwo!

Informacja dotycząca dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.

Wzór oświadczenia oraz pozostałe dane dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: 

https://www.zus.pl/

 
Szanowni Państwo ! 

 

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie nasze przedszkole  nie będzie prowadziło zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa 

Informujemy również, że dnia 12 i 13 marca 2020r. przedszkole będzie świadczyło tylko działania opiekuńcze w sytuacji kiedy rodzic nie będzie mógł w trybie pilnym zapewnić opieki dziecku. 

Od 16.03.20r. do 25.03.20r. Przedszkole Miejskie nr 128  będzie nieczynne. 

Rodzicu ! Śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora przedszkola na www.pm128.pl 

Całość informacji na stronie MEN i na stronie przedszkola www.pm128.pl 

 Strona MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 

 
 
Szanowni Rodzice!

 

W związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przekazuję informację Wojewody Łódzkiego, który wydał polecenie nieorganizowania wycieczek i wyjazdów uczniów i dzieci oraz nieprzyjmowania w charakterze gości grup uczniów i dzieci z innych szkół i placówek. Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów itp. oraz wydarzeń na terenie szkół i placówek takich jak: akademie, apele czy koncerty. Polecenie obowiązuje od 9 marca 2020 r. do odwołania. W związku z powyższym wszystkie zaplanowane zajęcia poza podstawą programową w przedszkolu i poza nim są odwołane.

Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski

 

Ponadto

W związku z wymienionym zagrożeniem, informuje o bezwzględnym zakazie przyprowadzania dzieci do przedszkola z jakimikolwiek objawami chorobowymi tj. kaszel, katar, podwyższona temperatura, wysypka, ostre objawy kichania i łzawienia z oczu.

Przypominam, iż do chorób zakaźnych należy również wszawica.

Informujemy, że to rodzic/prawny opiekun dziecka odpowiada za zdrowie oraz higienę osobistą dziecka.

 

Uwaga!
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od dnia 10.03.2020r.
OBOWIĄZUJE BEZWZGLĘDNY ZAKAZ WCHODZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW DO SZATNI PRZEDSZKOLNEJ,
ORAZ DO GRUP.

Jeżeli potrzebują Państwo pilnie kontaktu z nauczycielem będzie on poproszony o zejście do małego holu.

 

 

 

Szanowni Państwo!


W związku z zagrożeniem wystąpienia epidemii spowodowanej KORONAWIRUSEM proszę aby dzieci, u których stwierdzicie Państwo katar, kaszel, podwyższoną temperaturę nie przychodziły do przedszkola, aż zostaną wyleczone.
W przypadku powrotu z zagranicy, a szczególnie z rejonów, w których wystąpiły ogniska zarażeń proszę o kontakt z Sanepidem i poradnią chorób zakaźnych. Wskazane jest aby dziecko po takim powrocie odbyło dwutygodniową kwarantannę w domu.
Informuję, że przedszkole dysponuje na stałe środkami higieny osobistej, wychowawcy prowadzą zajęcia ,na których przypominają jak należy prawidłowo myć ręce oraz jak zakrywać usta w czasie kaszlu lub kichania.

Z poważaniem

Dyrektor Beata Skwarnecka

 

Informacje szczegółowe: https://psselodz.pl/

 
Drodzy Rodzice!

Zgodnie z uchwałą podjętą podczas zebrania Rady Rodziców w dniu 15.01.2020- Zajęcia z piłką prowadzone przez Atom szkółka piłkarska będą finansowane z budżetu  Rady Rodziców. Koszt zajęć  to 5 zł miesięcznie  od dziecka.

W przypadku braku funduszy, zajęcia od 1 kwietnia  2020 nie będą prowadzone. Jeżeli umknęła Państwu kwestia wpłaty na Radę Rodziców-Przypominamy, że składka miesięczna to 25 zł, roczna 250 zł.

 

Szanowni Państwo -  Informacja!                 

 

 Informuję, iż przedszkole zgodnie z § 7 pkt. 6 statutu przedszkola  pracuje w godzinach 6.00 - 17.00. 

Przyprowadzanie i odbieranie dzieci uregulowane jest  § 7 pkt. 7 statutu przedszkola. 

 Brak odbioru dziecka do godziny wskazanej w pkt. 6 spowoduje zawiadomienie Policji oraz sądu rodzinnego. 

 Proszę o punktualny odbiór dziecka z placówki.  

  

Z poważaniem Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 128.

 

 

 

   

 

Drodzy Rodzice, w celu upoważnienia osoby trzeciej do odebrania dziecka z przedszkola należy wypełnić upoważnienie oraz dostarczyć je nauczycielowi grupy.

 

 

 

 

  

   
Drodzy Rodzice prosimy się zapoznać!

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice prosimy się zapoznać!

 

INFORMACJA  

NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH  
ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW 

 

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. 

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.  
Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem  
po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości. 

 

CO TO SĄ E-PAPIEROSY? 

E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. 

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.  
Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.  

Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS). 

W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa. 

Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”  
lub „JUULINGIEM”. 

 

JAK DZIAŁAJĄ E-PAPIEROSY? 

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne. 

Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze. 

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych. 

 

CO ZNAJDUJE SIĘ W AEROZOLU Z E-PAPIEROSA? 

Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym: 

 • acetaldehyd,  
 • formaldehyd,  
 • akroleinę,  
 • propanal,  
 • nikotynę,  
 • aceton,  
 • o-metyl-benzaldehyd,  
 • karcinogenne nitrozaminy.  

Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)  
oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza. 

 

CO TO JEST JUUL? 

JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB. 

Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży. 

 

PROBLEM UŻYWANIA E-PAPIEROSÓW  

W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.  

E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem  
są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku  
11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%! 

Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły  
z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu. 

Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.  

 

JAKIE JEST RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW? 

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. 

 

Układ narządów 

Skutki zdrowotne wynikające z użycia  
e-papierosa 

Układ oddechowy 

- podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012), 
- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014). 

Układ immunologiczny 

- indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018), 
- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015), 
- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018). 

Ośrodkowy  
układ nerwowy 

- zmiany behawioralne (Grana et al., 2014), 
- upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014), 
- skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014). 

Pozostałe układy 

- podrażnienie oczu (Grana et al., 2014), 
- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017), 
- nudności i wymioty (Hess et al., 2017), 
- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015). 

Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych. 

Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów. 

 

CO ZROBIĆ, ABY UCHRONIĆ DZIECI PRZED UŻYWANIEM  
E-PAPIEROSÓW? 

 • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. 
 • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok. 
 • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne. 
 • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu. 

  

 

 

 

 Drodzy Rodzice Maluszków!

  

 

Szanowni Państwo,

 

informujemy, iż Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi przygotował jednolity program ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów i podopiecznych placówek oświatowo-wychowawczych na rok szkolny 2019/2020.

Informacja o szczegółach oferty i sposobie przystąpienia do ubezpieczenia znajduje się na stronie www.kolorowennw.pl